Co je DISCGOLF?

DiscGolf je atraktivní sportovní disciplína a stále více oblíbená volnočasová aktivita. Jedná se o obdobu klasického golfu - namísto holí a míčků se používají létající disky (frisbee), místo jamek pak speciální koše. Frisbee golf, jak je také někdy tento sport označován, vznikl v 70. letech v USA a od té doby získal již statisíce příznivců po celém světě. DiscGolf je nenáročný rekreační (ale i profi) sport, který se naučíte hrát během chvíle a nezáleží přitom na pohlaví ani věku.

 

Jak se DiscGolf hraje?

Co je discgolf_1Cílem hry je, stejně jako v golfu, dokončit hřiště co nejmenším počtem hodů. Disk se hází z určeného výhoziště na cíl - jamku, která je zpravidla tvořena discgolfovým košem. Obvyklá délka jedné jamky bývá 50 - 150 metrů a průměrný hráč by ji měl běžně dokončit třemi hody (záleží na tzv. paru jamky). Po prvním výhozu hráč pokračuje z místa, kam disk dopadl a takto hází, dokud se netrefí do koše.

 

Hřiště bývají navržena tak, aby se hráči museli potýkat s přírodními překážkami, jako jsou stromy, keře či vodní plochy a ukázali svoje schopnosti házet různé hody. Vítězem se stává hráč, který dokončí celé hřiště (nejčastěji sestávající z 9, 12 nebo 18 jamek) nejmenším počtem hodů.  

 

Přečtěte si kompletní pravidla DiscGolfu >>

 

Výbava na DiscGolf

Co je discgolf_4Oproti klasickému golfu nebotřebujete k frisbee golfu drahé vybavení. Do začátku vám vystačí jeden disk, který pořídíte už od cca 300 Kč. Nemusíte být členem žádného klubu a většina hřišť je přístupná naprosto zdarma. Můžete tak začít opravdu hned a prakticky zadarmo.

 

Na DiscGolf se používají zpravidla plastové disky o průměru 20 - 22 cm a hmotnostech od 130 do 180 g. Stejně jako se v klasickém golfu používají různé hole, také v discgolfu záleží na výběru disku - některé létají rychle a daleko, další pomalu a rovně a jiné se používají na dohazování.

 

Zjistěte více o typech discgolfových disků >>

Zjištěte více o letových vlastnostech discgolfových disků >>

Vyberete si svůj první disk >>

 

Kde se DiscGolf hraje?

Co je discgolf_2DiscGolf můžete hrát víceméně všude, kde je dostatek místa a vhodný terén. Ideální jsou větší městské parky nebo příměstské oblasti s volnými, křovinatými i stromy porostlými plochami. Hřiště na DiscGolf často najdete v zámeckých parcích, lesoparcích, na lyžařských svazích, ale např. i v lázeňských či hotelových komplexech a podobných rekreačních areálech. Terénní překážky na hřišti, např. různé kopečky, stromy, rybníčky či potoky, jsou vítaným zpestřením hry.

 

Ve světě již existují tisíce discgolfových hřišť s pevně instalovanými koši. Nejvíce, okolo pěti tisíc, se jich nachází v USA, kde se discgolfu věnují desítky tisíc lidí. V Evropě jsou nejdále skandinávské země a v našem regionu je na tom s hřiště nejlépe Německo a Česká republika. U nás se nachází již přibližně 120 hřišť s obvykle 9 - 18 pevně umístěnými koši a další stále rostou.

 

Podívejte se na mapu DiscGolfových hřišť v ČR >>

 

Pro koho je discgolf vhodný?

Co je discgolf_3Jednoduše pro každého. DiscGolf je ideální sport na nedělní odpoledne pro celou rodinu. Bez problému jej mohou hrát malé děti i jejich prarodiče. Diskem se naučíte házet za pár minut a nezáleží na věku, pohlaví ani fyzické zdatnosti. Dokonce nepotřebujete ani discgolfové hřiště, stačí si jen zvolit cíle ve vhodné vzdálenosti a můžete začít soutěžit. Jako rekreační sport v sobě frisbee golf spojuje pobyt v přírodě s fyzickou i psychickou aktivitou, pomáhá člověku držet se v kondici a odreagovat se od starostí všedních dní. DiscGolf je také finančně nenáročný - kromě disku, který zakoupíte za cca 300 Kč nebo si jej zdarma půjčíte na hřišti, nepotřebujete žádné další vybavení. Vstup na 95 % všech hřišť v ČR je bezplatný.

 

Začněte ještě dnes. Ať to lítá!

 

Podívejte se, jak DiscGolf vypadá v pohybu: