Další sporty s diskem

Kromě Discgolfu, Ultimate a Freestylu existuje řada více či méně rozšířených sportovních disciplín s létajícím diskem. Pojďme si je ve stručnosti představit.

Doplnit - Guts, DDC, Overall, Hry (Kanjam apod.)

Dogfrisbee 

Dogfrisbee, nebo také disc dog, je zajímavý sport pro psy a jejich páníčky. Soutěží se v řadě různých disciplín, jako např. Distance (chytání dísku na co největší vzdálenost) nebo Freestyle (předvádění secvičených choreografií). Dogfrisbee je skvělý sport, který díky vzájemné interakci upevňuje pouto mezi člověkem a jeho zvířecím přítelem.

V České republice se dogfrisbee věnuje slušná řádka hráčů a hráček s jejich psími parťáky a každoročně slaví významné úspěchy i na mezinárodní scéně. Pokud se chcete o dogfrisbee dovědět více a propojit se zkušenými hráči a třeba začít i trénovat, určitě navštivte web discdog.cz.

  • Na dogfrisbee soutěže se zpravidla používají disky typu fastback; na aportování jsou pak disky jiné, zpravidla odolnější
  • Podívejte se na naší nabídku disků pro psy
Foto - Ron Kretschmann

Double Disc Court (DDC)

DDC je hra, kterou hrají dva týmy o dvou hráčích. Každé družstvo stojí ve čtverci 13 x 13 m, přičemž čtverce jsou od sebe vzdáleny 17 metrů. Ve hře jsou dva disky - každá dvojice má na začátku výměny u sebe jeden z nich. Hra začíná současným vhozením disků od obou soupeřů. Výměna pokračuje dokud jeden tým nezíská bod. K tomu dojde, jestliže hráč nechytí disk ve své zóně (disku spadne na zem), nebo pokud hráč hodí disk mimo vyznačený čtverec soupeře. Dalším způsobem, jak získat body (rovnou dva) je pokud oba soupeří drží, nebo se i jen na okamžik dotknou obou disků ve stejný okamžik. Vyhrává družstvo, které první docílí požadovaného počtu bodů – ten je určen pravidly soutěže.

Double Disc Court je pravděpodobně nejkomplexnější disciplínou s diskem. Hráči využívají všechny možné typy hodů i některé freestylové prvky, musí být rychlí, přesní a také musí umět dobře chytat. Velkou roli navíc hraje strategie a souhra obou spoluhráčů. DDC není snadné se naučit, ale jakmile se hráč dostane na určitou úroveň, stává se z této hry dost možná nejzábavnější disciplína s diskem.

V ČR tato hra není prakticky vůbec rozšířená a okrajově se jí věnují převážně hráči Ultimate frisbee. Také na celosvětové úrovni se jedná spíše o okrajový sport. Vrcholné soutěže v DDC probíhají většinou jako součást tzv. Overall turnajů (viz níže).


Double Disc Court - WFDFTakto vypadá hrací pole na Double Disc Court

GUTS

Guts je další týmovou hrou s létajícím diskem a to dokonce tou vůbec nejstarší, ve které se začaly pořádat oficiální soutěže. Hraje pět hráčů proti pěti. Útočící družstvo hází disk proti soupeři, který stojí ve vzdálenosti 14 m od házejícího a brání linii, za kterou se disk nesmí dostat. Pokud se někomu z bránících hráčů nepodaří správně hozený disk chytit (výhradně do jedné ruky), soupeř získává bod. Pokud je disk chycen, není přidělen žádný bod. Po každém pokusu se týmy střídají v útoku a obraně a vítězí ten, který dosáhne jako první 21 bodů.

Stejně jako u většiny ostatních frisbee sportů se i Guts hraje bez rozhodčích a je pouze na hráčích, aby hráli fair play v souladu s principem Spirit of the Game

V Guts se pod hlavičkou WFDF pravidelně pořádá mistrovství světa (obvykle spojené s mistrovstvím světa v Ultimate), nicméně jedná se obecně o málo rozšířenou disciplínu a pokud víme, v ČR se Guts aktivně nehraje prakticky vůbec. 

Podívejte se, jak Guts vypadá v pohybu:

 

Overall

Tady něco bude

Frisbee hry

Kanjam apod