Jak na noční (glow) discgolf?

Glow sezóna je tady aneb co všechno potřebujete pro noční discgolf... 

Podzim je v plném proudu a dny se krátí tempem, které se asi žádnému discgolfistovi příliš nelíbí. Ale to pořád neznamená, že se soumrakem musíme přestat hrát. Stačí být správně vybaven. Existuje řada vychytávek, které vám umožní hrát i po setmění, aniž byste hledali disky nebo koše…Pojďme na to mrknout!

Glow disky

Glow-Reactor-Marquee-963x550Svítící, neboli Glow disky jsou vyrobené z plastů se speciální příměsí. Když přijdou do kontaktu se světlem, ve tmě potom září, zpravidla fosforově zelenou barvou. Intenzita a délka záření záleží na kvalitě glow disku a také na síle světelného zdroje.

Jak disky nejlépe nasvítit?

EclipseUV_Light_2glowedit-705x550Jednoznačně nejefektivnějším řešením je použití UV svítilny, která glow disky prakticky okamžitě rozzáří do maximální intenzity jejich svitu. V nabídce obvykle máme tři velikosti lampiček od MVP. S tou nejmenší vám nasvícení celého disku zabere do 10 vteřin a zároveň můžete na disk nakreslit různé tvary či obrázky, navíc je skvěle kompaktní. Ta největší už je pořádný kus železa, ale k plnému nasvícení disku vám stačí prakticky jedno bliknutí.

Pokud UV lampičku nemáte (nebo ji zrovna nemáme my), zkuste si sehnat co nejsilnější světelný zdroj. Praktické jsou např. kvalitní čelovky, kterými zároveň můžete prozkoumat temnou fairway. Ze zkušenosti můžeme říct, že světýlko mobilního telefonu vám noční hru spíše otráví, takže to nedoporučujeme.

Jaké disky svítí nejlépe?

Jednoznačně ty z dílny MVP (tedy MVP, Axiom, Streamline). Tyto disky září nejintenzivněji a také nejdéle vydrží. V kombinaci s UV lampičkou zvládnete takovým diskem odehrát klidně dvě, tři jamky na jedno nasvícení. MVP si navíc poslední dobou hraje s různými barvami, které sice nesvítí tak intenzivně (ale pořád hodně dobře) a takový modře svítící disk vypadá fakt skvěle.

Parádně svítí také Glow disky od Kastaplastu a RPM Discs. Tam je výhodou, že v Glow plastu oba tihle výrobci vyrábí drtivou většinu všech svých modelů (RPM úplně všechny), a tak snadno vyberete disk, na který už jste třeba zvyklí. Novozélandský výrobce je také jediný, který nabízí celé Glow sady.

Z dalších výrobců stojí za zmínku Trilogy (Latitude 64°, Westside Discs a Dynamic Discs), kteří mají novou recepturu a svítivost jejich disků se výrazně zlepšila oproti minulosti. A také Clash Discs začínají pronikat do vod glow disků…

Na co si dát pozor?

Obecně na dvě věci: základní plasty v Glow provedení svítí vesměs dost mizerně, takže je potřeba nečekat od nich žádné zázraky (např. DX Glow, K3 Glow, Zero Moonshine apod.). Glow disky také bývají ve většině případů stabilnější než jejich verze ve standardních (ne-svítivých) plastech.

Jsou i jiné možnosti rozsvícení disků?

 

GreenFirefly-733x550Pokud nechcete investovat do Glow disku nebo je vaše hra založená na několika nenahraditelných discích, i pro vás existuje řešení. Jedním z nich jsou svítivé samolepky, které jsou laciné, efektivní a navíc znovupoužitelné.

Dělají se také nalepovací LED-diody, které fungují dobře, nicméně dle našeho názoru až moc ovlivňují letové vlastnosti disku a proto je standardně nenabízíme. (Pokud byste o taková světýlka měli zájem, dokážeme je sehnat, stačí nám napsat.)

Je potřeba uvědomit si, že jak nalepovací světýlka, tak samolepky nejsou legální pro PDGA turnaje. U nočních turnajů to nebývá problém, ty se zpravidla pod PDGA nehrají. Nicméně nesmíte zapomenout např. odlepit svítící samolepky, když pak jdete s diskem hrát PDGA turnaj za denního světla.

A co koše, jak nasvítit ty?

Amz-lunar-module-pink-top-550x550Na nasvícení košů neexistují žádné regule, takže zde může být člověk kreativnější a použít např. LED řetěz nebo jiný světelný zdroj. Existují nadšenci, kteří svépomocí vyrábějí speciální světla na koše (mrk mrk na Pavla Sedláka) nebo existují světýlka přímo od discgolfových výrobců. V naší nabídce najdete např. Lunar Module od MVP, který vám umožní např. i měnit barvu osvícení prostřednictvím dálkového ovladače.

Kde si zahrát Glow turnaj?

Ano, noční discgolfové turnaje jsou realitou a čím dál tím oblíbenější aktivitou těch nejzapálenějších hráčů. Obvykle probíhají od listopadu do října a většinou je najdete vypsané na iDiscgolf.cz. V Praze a okolí je to např. série Glow in the Park.
glow turnaj

Nyní už víte, co všechno je potřeba, abyste si discgolf mohli užívat i po setmění. Zbývá už jen objednat potřebnou výbavu a vyrazit rozsvítit potemnělé fairwaye. Vyberte si tady >>

Ať to lítá!