Jak si vybrat frisbee?
Sháníte kvalitní létající talíř? Jste na správném místě! Teď jde o to, který bude pro vás ten nejvhodnější. Ať už si chcete jen tak rekreačně zaházet, vyzkoušet stále populárnější discgolf nebo začít s týmovou disciplínou Ultimate, od nás neodejdete s prázdnou. Stačí si přečíst následující článek vrhnout se do výběru.
V naší nabídce najdete obrovské množství disků a pokud se alespoň základně neorientujete v jednotlivých frisbee disciplínách, existuje šance, že si vyberete disk, který se vám bude sice velmi líbit, ale nebude létat tak, jak si představujete. Pokud si však projdete otázky níže, výběr toho pravého frisbee už pro vás bude hračkou. Tak pojďme na to!
Frisbee vs. discgolfový disk - v čem se liší?
Na začátku je potřeba položit si tu nejdůležitější otázku - co chci s diskem dělat? (Ano, házet, ale... :)) Pokud hledáte disk na klasické parkové či plážové házení a chytání, budete vybírat z talířů, které napříč naším webem označujeme jako frisbee*. V tomto případě bude váš výběr mnohem jednodušší a pomůže vám s ním zbytek tohoto článku.
Pokud však chcete hrát discgolf (více o discgolfu), budete potřebovat speciální disk, který se od klasického frisbee významně liší. Disky na discgolf mají menší průměr, vyšší váhu, jsou většinou tvrdší a hlavně mají aerodynamicky tvarované okraje >> discgolfové disky nejsou vhodné na chytání do ruky.
Chcete-li tedy hrát discgolf a nevíte si rady s výběrem, přečtěte si samostatný článek Jak vybrat discgolfový disk, případně další užitečné články z našeho discgolfového rádce.
Rádi byste si s jedním diskem zaházeli v parku a zároveň vyzkoušeli discgolf? Zkuste univerzální disky jako je Beetle či Makani (pokud je tedy zrovna máme skladem).
* Slovo Frisbee je registrovanou obchodní značkou společnosti Wham-O, ale postupem času se vžilo jako lidové označení jakéhokoliv létajícího disku.
Chci frisbee na občasné házení, jaké poletí nejlépe?
Všechny naše disky létají skvěle, za to se můžeme zaručit. A pokud ne, chyba asi nebude v talíři :) Stačí zavítat do sekce Frisbee do parku a můžete vybírat.
- Nejvíce rozšířený disk je Ultrastar od amerického výrobce Discraft. Váží 175 g, v průměru měří 27 cm a je to jeden z oficiálních disků pro populární týmovou hru Ultimate frisbee.
- Stejně tak německý Eurodisc nabízí disky s totožnými parametry, které jsou navíc vyrobeny ze 100% recyklovatelného plastu a můžete vybírat z řady povedených designů, včetně našich vlastních, které jinde neseženete.
- Dalšími alternativami mohou být Fivestar, Pulsar či disky od Wham-O (původní výrobce originálních Frisbee).
Ve všech případech se jedná o disky se stejnými parametry, které se liší zejména v barvách a potisku. S klidným svědomím si tak můžete vybrat ten, který se vám nejvíc líbí.
Discraft Ultrastar v bílé barvě - pravděpodobně nejpoužívanější frisbee na světě
- Dále v naší nabídce najdete např. disky SkyStyler v různých variantách potisku. To jsou talíře, které se používají hlavně na Freestyle frisbee. Jsou sice o něco lehčí než Ultimate disky (váží 160 g), ale létají stejně skvěle a někdo je dokonce upřednostňuje kvůli trochu jinému tvaru jejich rimu (zahnutého okraje). Ten totiž mají o něco hlubší, což někomu může lépe padnout do ruky. Pokud se vám designy na Skystyleru líbí více než na ostatních discích, jděte do něj, určitě vás nezklame.
- V neposlední řadě pak v naší nabídce najdete létající kruhy a disky od výrobce Aerobie. Pokud chcete házet opravdu daleko, sáhněte po kruhu Aerobie PRO, se kterým byl vytvořen světový rekord v hodu do dálky.
Chtěl bych nějakou specialitu
Není problém! Co třeba Chameleon, který na slunci v mžiku změní barvu z mléčně průhledné na zářivě fialovou? Nebo svítící frisbee, v rámci kterých si můžete vybrat nasvěcovací disky s příměsí fosforu nebo talíře s vestavěnými led-diodami, kde stačí zmáčknout čudlík a můžete házet třeba celou noc :)
Ultrastar Chameleon reaguje na UV paprsky a mění barvu na fialovou
Jaká frisbee jsou vhodná pro děti?
Ideální je např. disk J-Star, což je zmenšenina klasického Ultimate frisbeečka. Váži 145 g a létá stejně skvěle! Pro ty nejmenší můžeme doporučit talíř Squidgie, který je vyroben z měkké gumy, což vylučuje jakékoli zranění. J-Star a další podobné talíře najdete v sekci Frisbee pro děti.
Častou otázkou je, kdy ještě volit menší disk a v jakém věku už sáhnout po klasickém velkém (o průměru 27 cm). Hraniční věk je typicky kolem 11 až 12 let. Samozřejmě záleží také na dalších faktorech, jako je vzrůst, předchozí zkušenosti s frisbee či celkové nadání pro sport.
Zároveň je dobré říci, že menšího disku se není třeba obávat, ani když jste dospělák. Užijete si s ním stejnou porci zábavy, akorát kvůli nižší hmotnosti nedoletí tak daleko, jako velké disky. Rozdíl to však není až tak zásadní.
J-Star je zmenšenina Ultrastaru - skvěle létá a je příjemně měkký
Můžu svoje frisbee házet také pejskovi?
Můžete, ale zároveň se s ním pomalu rozlučte (s diskem, ne pejskem :)). Raději mu pořiďte speciální frisbee pro psy, které je vyrobené z odolnějších plastů, takže je váš mazlík jen tak neprokousne či nerozcupuje, jak by to udělal s normálním lidským diskem. Doporučit můžeme zejména extrémně odolný talíř Bite, který jen tak nezničí ani velká psiska.
Proč se vyhnout levným / reklamním frisbee?
Určitě víte, o čem je řeč. Malé, lehké frisbee s reklamním potiskem, které jste dostali zadarmo někde na festivalu nebo jako bonus k nákupu v Kauflandu. Máte-li doma takové, použijte ho jako tácek pod kytku, tam vám poslouží nejlépe. Ptáte se proč?
- Je lehké - typicky nedoletí daleko a vítr si s ním bude dělat, co chce.
- Nelétá dobře - není vyvážené a když do hodu dáte víc síly, začne se ve vzduchu stáčet a padat k zemi.
- Nic nevydrží - je totiž vyrobené z nejlevnějšího plastu. Stačí větší rána do stromu nebo na něj šlápnout, disk praskne a často se rozláme na ostré plastové střepy. To z něj dělá vysloveně nebezpečnou hračku, hlavně pro malé děti.
Pozor si dejte také na podezřele levné disky, které se prodávají v hračkářstvích, ale i některých prodejnách sportovních potřeb. Jakmile je cena pod 200 Kč, zpozorněte a nákup si dvakrát rozmyslete. Neříkáme, že všechny levné "noname" disky za nic nestojí, ale většinou to tak bohužel je.
Jaké hry se s frisbee hrají?
Monotónní házení sem a tam už vás moc nebaví a chtěli byste s diskem dělat něco víc? Rozhodně nejste první. Možností je spousta, existuje totiž celá řada regulérních sportovních disciplín s létajícím talířem:
- Pokud máte rádi týmové (a běhavé) sporty, vyzkoušejte Ultimate frisbee.
- Pokud jste hračičkové, chcete disk chytat za zády, pod nohama, točit ho na prstu apod., pak je pro vás jako stvořený sport Freestyle frisbee.
- Jestliže rádi házíte na dálku či přesnost a zároveň se rádi procházíte v přírodě, rozhodně vyzkoušejte DiscGolf.
- Baví-li frisbee vás i vašeho pejska, vyzkoušejte různé disciplíny v rámci Dogfrisbee.
Teď už byste s výběrem toho správného disku neměli mít problém. Pokud i tak máte další otázky, neváhejte nás kontaktovat, rádi poradíme. Přejeme vám spousty kvalitního času stráveného s rodinou, přáteli a létajícím diskem!