Typy discgolfových disků

Základní rozdělení discgolfových disků

Stejně jako golfisté používají různé hole pro různé typy úderů, discgolfisté používají celou řadu disků, které se liší svými letovými vlastnostmi. V tomto článku si ukážeme to nejzákladnější rozdělení discgolfových disků, a to dle typu disku. Discgolfové disky obvykle dělíme do čtyřech základních kategorií, které se liší zejména délkou doletu.

Rozdělení discgolfových disků dle typu

Puttery

(Často také Putt and Approach)

Putter je disk, který se používá na dohazování do koše (puttování), nebo na kratší příhozy (approach). Jsou jednoduše ovladatelné, létají zpravidla rovně a ne moc daleko. Putter, oproti driveru, na konci letu téměř nezatáčí doleva (pro backhand pravou rukou). Pro dohazování do koše se typicky používají puttery v základních plastech (přečtěte si více o plastech v discgolfu), protože se dobře drží a disky se na krátké vzdálenosti tolik neopotřebovávají. Pokročilí hráči používají puttery (většinou v lepším plastu) i na delší hody, kdy potřebují, aby disk letěl opravdu rovně a přesně.

Co se týče konstrukce, puttery mají zpravidla vysoký a úzký rim (zahnutý okraj disku). Díky tomu dobře sednou do ruky, ale na druhou stranu jsou méně aerodynamické a nedoletí tak daleko jako ostatní typy disků.

Putter - profil disku

Podívejte se na naší nabídku putterů >>

Vyberte si vhodný putter pro začátečníka >>

 

Midrange disky

Midrange je disk určený na střední vzdálenosti. Je rychlejší než putter a dolétne tedy dále. Stále se však lehce ovládá a letí rovněji než driver. Konstrukce disku je relativně podobná putteru (vysoký profil a úzký rim, který je však tvarovaný více aerodynamicky), a midrange disky proto obvykle taktéž padnou skvěle do ruky. Rovný midrange je ideální disk pro začínající hráče, jelikož se dobře ovládá, je vhodný pro široké spektrum hodů a díky delšímu doletu je univerzálnější než putter. U profesionálních hráčů můžeme běžně vidět házet midrange disky více než 100 metrů daleko a přitom naprosto rovně.

Midrange - profil disku

Podívejte se na naší nabídku midrange disků >>

Vyberte si midrange disk vhodný pro začátečníky >>

 

Drivery

Drivery jsou disky určené k hodům na ty nejdelší vzdálenosti. Driver je často první disk, který hráč hází z výhoziště, tedy na začátku jamky (ale záleží samozřejmě na délce a technické obtížnosti jamky). Drivery se pak ještě dělí podle délky doletu a ovladatelnosti disku na:

 

Fairway drivery

Fairway driver (někdy také control driver) je disk na dlouhé vzdálenosti, který je pomalejší a lépe ovladatelný (a tedy přesnější) než distance drivery. Oproti svým rychlejším kolegům mají zpravidla užší rim, jsou stabilnější a létají rovněji. S rychlostí 6-9 se jedná o dobrý kompromis mezi midrangem diskem a distance driverem. Pokud jste začátečník, rozhodně sáhněte nejprve po fairway driveru.

Fairway driver profil disku

Podívejte se na naší nabídku fairway driverů >>

Vyberte si fairway driver vhodný pro začátečníky >>

 

Distance drivery

Distance driver je disk na dlouhé vzdálenosti s rychlostí typicky 10 - 15. Jedná se zpravidla o hodně ploché disky s širokým rimem, které ve většině případů nedokážou letět tak rovně jako výše popsané typy. Velká rychlost znamená dlouhý dolet, ale to jen v případě, že už jste pokročilejší hráči a máte zvládnutou techniku hodů. Distance driver potřebuje získat velkou počáteční energii k tomu, aby nabral dostatečnou rychlost a letěl tak, jak má. V opačném případě se ihned po vyhození začne stáčet doleva (v případě pravorukého backhand hodu) a skoro nikam nedoletí. Pokud tedy neumíte hodit pomalejší disk dál než cca 50 metrů, distance driver kupovat zatím nedoporučujeme, i když vás to jako začátečníka bude pravděpodobně lákat.

Distance driver - profil disku

Podívejte se na naší nabídku distance driverů >>

 

Ostatní typy disků

Někteří výrobci dělí své disky ještě do dalších, užších kategorií. Zde je několik příkladů:

 

Approach disky

Čistě Approach disky jsou specialitou výrobce Prodigy Discs a jedná se o kompromis mezi putterem a mindrange diskem. Jsou vhodné na krátké až středně dlouhé hody, tedy na přiblížení se ke koši. Approach disky jsou navrženy tak, aby byly extrémně spolehlivé a konzistentní za jakýchkoli podmínek.

 

Hybrid disky

Opět specialita od Prodigy. Jedná se o kompromis mezi fairway drivery a distance drivery. Oproti fairway driverům jsou hybridní disky rychlejší a delší, oproti distance driverům zase přesnější.

 

Za zmínku stojí ještě např. Midrange drivery od Kastaplastu (např. Kaxe), které svojí nižší rychlostí odpovídají midarage diskům, ale tvarem se podobají spíž už fairway driverům.

 

Porovnání profilů jednotlivých typů disků

Abyste jasně poznali rozdíly mezi tvary rimů jednotlivých typů discgolfových disků, podívejte se na následující ilustraci.

 

Zjistěte více o: