V pátek 11. října bude mít kamenná prodejna na Letné ZAVŘENO. O víkendu nás i se stánkem najdete na discgolfovém turnaji Czech Open na Ladronce.

Jak si vybrat správný disk na DiscGolf?

Na trhu existuje nepřeberné množství disků, ale zdaleka ne všechny jsou ty pravé pro vaši hru, zejména pokud s discgolfem teprve začínáte. V tomto článku vám poskytneme základní přehled o typech, vlastnostech a parametrech disků a poradíme, podle čeho byste měli své disky vybírat.

Ačkoli se vám na první pohled mohou zdát discgolfové disky velmi podobné, vězte, že každý z nich má více či méně rozdílné letové vlastnosti, které jsou ovlivněny řadou faktorů - typem disku, jeho stabilitou, rychlostí, váhou či materiálem. A proč vlastně existuje tolik disků s různými vlastnostmi? Důvodů je několik:

  • Použití dle situace. Při hraní discgolfu se dostanete do řady různých pozic a situací, přičemž pro každý hod můžete sáhnout po jiném disku - ideálně takovém, který vám svými vlastnostmi cestu ke koši co nejvíce usnadní - například poletí daleko, bude zahýbat více doprava či doleva, odolá silnému protivětru apod. 
  • Výběr podle věku, úrovně či fyzické zdatnosti hráče. Každému hráči budou lépe sedět a fungovat trochu jiné disky. Např. hráčům s menší silou (typicky ženy a děti) budou lépe létat tzv. nestabilní či odlehčené disky. Identický disk pak bude létat naprosto rozdílně začátečníkovi a pokročilému hráči, ač jsou tito dva stejně fyzicky stavěni atd.

Výběr správných disků je tedy extrémně důležitý, obzvlášť, pokud s discgolfem zrovna začínáte. A abyste si mohli správně vybrat, je důležité mít ty správné informace. Tak pojďme na to:

Typy disků

Discgolfové disky rozdělujeme na čtyři základní typy a to podle délky jejich doletu (a zároveň také podle jejich ovladatelnosti / poslušnosti). Jednotlivé typy se liší zejména tvarem rimu (ráfku, lemu, zkrátka zahnutého okraje disku).

  • PUTTER je disk, který se typicky používá na dohazování do koše (puttování), kratší, přesné hody ke koši (tzv. příhozy), ale často také na dlouhé, kontrolované hody (zkušení hráči hodí putterem bez problémů 70+ metrů). Putter má zpravidla neutrální letovou dráhu a je ideální na naučení se základních hodů. Proto jej doporučujeme jako váš úplně první discgolfový disk.
  • MIDRANGE je disk na střední vzdálenosti. Oproti putteru je aerodynamičtěji tvarovaný a má tedy o něco větší dolet. Stále je dobře ovladatelný a díky úzkému okraji se pohodlně drží v ruce. Midrange je univerzální disk, se kterým zvládnete většinu hodů a s klidným svědomím jej také můžeme doporučit jako váš první disk. Obzvlášť, pokud chcete hrát jen rekreačně a další disky si nekupovat.
  • FAIRWAY DRIVER je aerodynamicky tvarovaný disk na dlouhé vzdálenosti, který je je sice pomalejší a lépe kontrolovatelný než distance driver, ale také mnohem náročnější na zvládnutí, než putter a midrange. Jako začátečník se bez něj bez problému obejdete.
  • DISTANCE DRIVER je disk na dosažení těch nejdelších vzdáleností. Typicky je plochý a široký rim, díky čemuž se hůře drží v ruce. Ve většině případů nepoletí rovně, obzvlášť z ruky začátečníka. Na začátek tento typ disku silně nedoporučujeme.

Existují i další, méně obvyklé typy disků, o kterých si můžete přečíst v podrobnějším článku o typech discgolfových disků >>

Dráha letu - stabilita disků


To, jak se disky chovají ve vzduchu je v discgolfu označováno jako stabilita. Stabilita se odvíjí od letových čísel, zejména od parametrů Turn a Fade (viz níže). Disky rozlišujeme na:

  • STABILNÍ (Overstable) - Rovně hozený disk* letí v první fázi rovně a jakmile začne ztrácet energii, začne výrazně zatáčet doleva. Stabilní v tomto případě tedy neznamená, že disk letí celou dobu rovně, jak jste si mohli doposud myslet. Znamená to, že když talíř hodíte s dostatečnou silou, udrží stabilitu a nezačne se stáčet doprava. Obecně totiž platí, že čím větší energii (sílu a rotaci) disk dostane při výhozu, tím větší tendenci má stáčet se doprava.

  • ROVNÉ (Straight) - Rovně hozený disk* letí po celou dobu letu rovně. Typické je mírné stáčení doprava na začátku letu a mírné stáčení doleva na konci letu, když ztrácí rychlost. Ve výsledku ale disk přistane přibližně tam, kam jej namíříte.

  • NESTABILNÍ (Understable) - Rovně hozený disk* se v první fázi letu stáčí doprava a na konci letu se narovnává nebo se případně stáčí zpět doleva. Jelikož začátečníci a méně siloví hráči (typicky děti a ženy) často do hodu nevloží potřebnou vstupní sílu, disky se nechovají tak, jak by dle jejich parametrů měly, ale typicky budou rychle zatáčet doleva a nedoletí příliš daleko. Proto jsou pro začátečníky vhodné právě nestabilní disky, které tento neduh dokáží kompenzovat - nezahnou doprava, ale poletí rovně a dál.

* Bavíme se o disku hozeném backhandem pravou rukou. Tzn. disk rotuje po směru hodinových ručiček.

Letová čísla - co znamenají?

Letová číslaAbychom chování každého disku mohli přesněji popsat, existuje systém popisu letové dráhy disku, neboli letová čísla. Tento systém se skládá ze čtyř číselných údajů, které často najdeme natištěná přímo na disku. Co konkrétně tato čísla znamenají?

  • RYCHLOST (Speed) - První číslo udává rychlost disku v rozsahu 1-15. Čím vyšší hodnota, tím je disk rychlejší a teoreticky také doletí dál. Rychlost disku lze určit také podle tloušťky rimu. Čím silnější je lem disku, tím větší rychlost by měl disk mít. Zde je velice důležité zmínit, že rychlejším diskem nutně NEdohodíte dál, než pomalejším. Naopak, rychlejší disk potřebuje více vstupní energie a pokud mu ji nedáte, disk se bude chovat stabilněji, než popisují jeho letová čísla. A ve finále doletí třeba stejně daleko jako disk o tři rychlostní stupně pomalejší.

  • PLACHTIVOST (Glide) je schopnost disku udržet se ve vzduchu, neboli jak moc disk plachtí. Hodnoty se pohybují v rozmezí 1-7. Opět platí, že čím vyšší glide, tím dál je talíř schopen doletět. Zároveň však platí, že čím nižší glide, tím je disk převídatelnější (a naopak).

  • TURN popisuje stabilitu disku v první (rychlé) fázi letu. Hodnoty se udávají v rozmezí -5 až 1. Čím nižší číslo, tím více se disk bude stáčet doprava - bude nestabilní. Jak již bylo řečeno, pro začínající hráče je lepší mít nestabilní disk, protože se jim nebude stáčet doleva tak rychle a tudíž doletí dále. 

  • FADE je poslední hodnota, která udává stabilitu disku v poslední (pomalé) fázi letu. Hodnoty se pohybují od 0-6. Zde platí, že čím větší fade, tím více se disk bude stáčet doleva - bude stabilní.

Zaujalo vás toto téma nebo z toho stále nejste příliš moudří? Přečtěte si podrobnější článek o letových vlastnostech discgolfových disků >>

Váha disku

Váha je dalším důležitým faktorem při výběru disku. Platí pravidlo, že čím těžší je disk, tím je stabilnější. Běžná váha disků se pohybuje kolem 170 - 175 gramů.

Pro ženy, děti, začátečníky a další méně silové hráče většina výrobců nabízí také odlehčené verze disků, které jsou více nestabilní a tím pádem ideální pro ženy, děti, začátečníky a další méně silové hráče. Lehčí disky totiž vyžadují menší vstupní sílu hodu pro dosažení solidních vzdáleností. Bavíme se o vahách kolem 140 - 160 gramů. Tyto disky létají úplně jinak, než jejich “těžší” verze, takže čísla u odlehčených disků příliš neodpovídají reálným hodnotám. Odlehčené disky v sobě zpravidla mají malé bublinky, proto mohou být při stejném tvaru lehčí.


Typ plastu


Hmota, ze které je disk vyroben, je také důležitým faktorem při výběru disku. Existuje několik tříd plastů, přičemž každý má svoje výhody i nevýhody. Zde je jejich stručný přehled:

  • ZÁKLADNÍ PLASTY jsou nejlevnější, mají výborný grip (dobře se drží, nekloužou v ruce) a větší glide. Na druhou stranu se tyto disky budou rychleji obouchávat, což bude postupně měnit jejich letové vlastnosti (zpravidla budou ztrácet na stabilitě). Disky v základních plastech jsou ideální pro puttery (díky gripu) nebo jako disky pro začátečníky (často díky příznivé ceně).

  • ODOLNÉ PLASTY nabízí zpravidla nejlepší poměr cena/výkon. Vynikají výraznými až svítivými barvami, často jsou poloprůhledné a vydrží opravdu hodně. Disky z těchto hmot jsou nejvíce stabilní a jen tak je nezničíte.

  • PRÉMIOVÉ PLASTY zpravidla nabízí něco extra. Jsou často pružnější (gumovější), takže mají nejlepší grip a zároveň jsou maximálně odolné. Často vynikají také speciálními designy nebo barevnými celopotisky (tzv. DYE).

  • MĚKČENÉ PLASTY se hodí zejména do zimy, kdy normální disky často hodně ztuhnou. Měkké disky si však zachovají svoji pružnost a tedy i dobrý grip a přilnavost k řetězům koše. Obvykle vycházejí z odolných hmot jednotlivých výrobců.

  • ODLEHČENÉ PLASTY v sobě mají přimíchané malinké vzduchové bublinky, které umožňují vyrábět disky už od 130 gramů. Zpravidla vychází z odolných plastů daného výrobce a jsou vhodné například pro ženy a děti (viz výše).

 

Více o plastech v discgolfu a podrobné popisy hmot jednotlivých výrobců si můžete přečíst v samostatném článku >>


Hurá vybírat!


Nyní, když už se v discgolfových discích orientujete trochu lépe, můžete se vrhnout do výběru svého prvního disku. Abychom vám nákup usnadnili, vybrali jsme pro vás:

 

>> Disky pro začátečníky

>> Disky pro děti

>> Disky pro ženy

 

A pokud již svůj první disk vlastníte a chcete svůj arzenál postupně rozšiřovat, přečtěte si článek Jakými disky naplnit bag >>