Co je Ultimate frisbee?

Ultimate frisbee je kolektivní sport, kde proti sobě stojí dva obvykle sedmi-členné týmy. Smyslem hry je pomocí přihrávek dopravit disk do soupeřovy koncové zóny a jeho chycením v zóně získat bod. Jedná se o bezkontaktní, avšak velmi dynamický, zábavný a divácky atraktivní sport, který se ve světě hraje již od roku 1968, ale v současnosti stále získává na popularitě. Podívejte se, jak Ultimate frisbee vypadá v pohybu:

 

Základními předpoklady pro hru jsou vytrvalost, rychlost a hlavně schopnost přesně hodit a také chytit létající talíř. Zajímavostí je, že zápasy v Ultimate, a to ani na té nejvyšší úrovni, neřídí rozhodčí, nýbrž sami hráči, kteří nesou zodpovědnost za průběh hry. Celý sport je tedy hodně založen na myšlence fair play. Na turnajích zpravidla panuje uvolněná, přátelská atmosféra, samotné zápasy však mohou být velice napínavé.

 

Ultimate frisbee je sport pro všechny atleticky nadané jedince. Hraje se v kategoriích open (muži), ženy, mix (smíšené týmy mužů a žen), junioři (do 19 let) a Masters (nad 33 let). Po celém světě hrají ultimate tisíce lidí.

 

Disky na Ultimate frisbee váží 175 gramů a mají průměr 27 cm. Nejčastěji používaným diskem je Discraft UltraStar, který se vyskytuje ve stovkách různých designů, jelikož každý tým zpravidla používá disky s vlastní grafikou.

 

Zaujal vás tento sport? Zjistěte o něm více na stránkách České asociace ultimate, kde se také dozvíte, jak s tímto sportem začít, jaká jsou základní pravidla nebo techniky hodů.