Jak si vybrat správný disk na DiscGolf?


Na trhu existuje nepřeberné množství disků, ale zdaleka ne všechny jsou ty pravé pro vaši hru. Pokud s DiscGolfem začínáte a vybíráte si první disky, tato příručka vám poskytne základní přehled o vlastnostech a parametrech disků a napoví, podle čeho byste měli vybírat.

 

Ačkoli se vám na první pohled mohou zdát discgolfové disky velmi podobné, vězte, že každý z nich má více či méně rozdílné letové vlastnosti, které jsou ovlivněny řadou faktorů - typem disku, stabilitou, rychlostí, váhou či materiálem. A proč vlastně existuje tolik disků s různými vlastnostmi? Vysvětlení je jednoduché. Při hraní discgolfu se dostanete do řady různých pozic vůči jamce (koši) a v každé z nich můžete sáhnout po disku, který vám cestu ke koši trošu usnadní - například poletí daleko, bude zahybat více doprava či doleva, obstojí silnému větru apod. Pojďme si tedy ukázat, na co byste se měli při výběru disku zaměřit.

 

>> Základní typy disků

>> Stabilita - dráha letu disků

>> Váha disku

>> Typy plastů

 

 


Typy disků


Discgolfové disky rozdělujeme do čtyř základních kategorií podle délky jejich doletu. Jednotlivé typy se liší zejména tvarem rimu (ráfku = zahnutého okraje disku). Délku doletu také ovliňují parametry Speed (rychlost) a Glide (plachtivost).

 

PUTTER je disk, který se používá na dohazování do koše (puttování), nebo na kratší hody. Létají rovně a ne moc daleko. Jsou jednoduše kontrolovatelné a často se vyrábí ze základních plastů, které se nejlépe drží v ruce. Pokročilí hráči používají puttery (většinou v lepším plastu) i na delší hody, kdy potřebují, aby disk letěl opravdu rovně a nikam nezatáčel.

 

MIDRANGE jsou disky na střední vzdálenosti. Oproti putterům mají více aerodynamicky tvarované okraje a jsou tedy rychlejší. Stále se lehce ovládají a dobře se drží v ruce. Rovný midrange je ideální disk pro začínající hráče, protože je navržen tak, aby v letu příliš nezahybal. Jedná se o univerzální disk, který dobře funguje i na puttování. Pokud chcete začínat pouze s jedním talířem, rozhodně sáhněte po midrange disku.

 

FAIRWAY DRIVER (někdy také control driver) je disk na dlouhé vzdálenosti, který je však pomalejší a lépe kontrolovatelný než distance driver. S rychlostí 6-9 se jedná o dobrý kompromis mezi midrangem a distance driverem. Pokud vybíráte svůj první driver, volte fairway.

 

DISTANCE DRIVER je disk na dlouhé vzdálenosti s rychlostí typicky 10-15. Tyto disky jsou ploché a mají široký rim, díky čemuž se hůře drží v ruce. Ve většině případů v nepoletí rovně, obzvlášť v rukou začátečníka. Abyste s distance driverem dosáhli velkých vzdáleností, je třeba mít zvládnutou techniku. V opačném případě vám po výhozu poletí hodně doleva a nepříliš daleko. Pokud tedy nedohodíte pomalejším diskem (např. midrangem) dále než cca 50 metrů, distance drivery kupovat zatím nedoporučujeme.

 

Existují i další, méně obvyklé typy disků, o kterých si můžete přečíst v podrobnějším článku o typech discgolfových disků >>


Dráha letu - stabilita disků


To, jak se disky chovají ve vzduchu je v DiscGolfu označováno jako stabilita. Stabilita se odvíjí od parametrů Turn a Fade (viz níže). Disky rozlišujeme na:

 

STABILNÍ (Overstable) - Rovně hozený disk (backhandem pravou rukou) se ve vzduchu stáčí doleva. Stabilní v tomto případě neznamená, že disk letí rovně, jak jste si mohli doposud myslet. Znamená to, že když talíř hodíte s dostatečnou silou, udrží stabilitu a nezačne se stáčet doprava. Obecně totiž platí, že čím větší energii (sílu a rotaci) disk dostane při výhozu, tím větší tendenci má stáčet se doprava.

 

ROVNÉ (Straight) - Rovně hozený disk letí po celou dobu letu rovně. Typické je mírné stáčení doprava na začátku letu a mírné stáčení doleva na konci letu, když ztrácí rychlost. Ve výsledku ale disk přistane tam, kam jej namíříte.

 

NESTABILNÍ (Understable) - Rovně hozený disk se v první fázi letu stáčí hodně doprava a na konci letu se narovnává nebo se případně stáčí zpět doleva. Jelikož začátečníci a méně siloví hráči (typicky děti a ženy) často do hodu nevloží potřebnou vstupní sílu, disky se nechovají tak, jak by dle jejich parametrů měly, ale typicky budou rychle zatáčet doleva a nedoletí přiliš daleko. Proto jsou pro začátečníky vhodné právě nestabilní disky, které tento neduh dokáží kompenzovat - nezahnou doprava, ale poletí rovně a dál.

 

Číselné popisy disků - co znamenají?

Abychom mohli dráhu letu přesněji popsat, Innova zavedla systém popisu dráhy letu disku, podle kterého poznáme, jak se disk ve vzduchu bude chovat. Tento systém se skládá ze čtyř číselnáých údajů, podle kterých určíme jak je disk rychlý, jak daleko doletí a jak zatáčí. Čísla často najdeme přímo na disku, případně v jeho popisu na každém solidním e-shopu. Na obrázku vidíme například Innova Boss s čísly 13, 5, -1, 3. Pojďme si popsat, co konkrétně tato čísla znamenají:

  

  1. RYCHLOST (Speed) - Udává rychlost disku v rozsahu 1-15. Čím větší číslo, tím je disk rychlejší a při správné technice doletí dál. Na první pohled lze rychlost disku určit podle toušťky rimu. Čím silnější je ráfek, tím větší rychlost by měl disk mít.

  1. PLACHTIVOST (Glide) je schopnost disku udržet se ve vzduchu, neboli jak moc disk plachtí. Hodnoty se pohybují v rozmezí 1-7. Opět platí, že čím větší glide, tím dál je talíř schopen doletět.

  1. TURN popisuje stabilitu disku v první (rychlé) fázi letu. Hodnoty se udávají v rozmezí -5 až 1. Čím nižší číslo, tím více se disk bude stáčet doprava - bude nestabilní. Jak již bylo řečeno, pro začínající hráče je lepší mít nestabilní disk, protože se nebude stáčet doleva tak rychle a doletí dále. Hráči, kteří nehodí dál jak 50 metrů nestabilitu zřejmě nepocítí, protože disk nedokáží dostat do takové rychlosti, kde by se turn projevil.

  1. FADE je poslední hodnota, která udává stabilitu disku v poslední (pomalé) fázi letu. Hodnoty se pohybují od 0-5. Zde platí že čím větší fade, tím více se disk bude stáčet doleva - bude stabilní.

 

Přečtěte si více o letových vlastnostech discgolfových disků v samostatném článku >>


Váha disku


Váha je dalším důležitým faktorem při výběru disku. Platí pravidlo, že čím těžší je disk, tím je stabilnější. Běžná váha disků se pohybuje kolem 170 - 175 gramů.

Pro ženy, děti, začátečníky a další méně silové hráče Většina výrobců nabízí také odlehčené verze disků, které jsou více nestabilní a tím pádem ideální pro ženy, děti, začátečníky a další méně silové hráče. Lehčí disky totiž vyžadují menší vstupní sílu hodu pro dosažení solidních vzdáleností. Bavíme se o vahách kolem 140 - 160 gramů. Tyto disky létají úplně jinak, než jejich “těžší” verze, takže čísla u odlechčených disků příliš neodpovídají reálným hodnotám. Odlehčené disky v sobě zpravidla mají malé bublinky, proto mohou být při stejném tvaru lehčí.


Typ plastu


Hmota, ze které je disk vyroben, je také důležitým faktorem při výběru disku. Existuje několik tříd plastů, přičemž každý má svoje výhody i nevýhody. Zde je jejich stručný přehled:

 

ZÁKLADNÍ PLASTY jsou nejlevnější, mají výborný grip (dobře se drží, nekloužou v ruce) a větší glide. Na druhou stranu se tyto disky budou rychleji obouchávat, což bude postupně měnit jejich letové vlastnosti (zpravidla budou ztrácet na stabiiltě). Disky v základních plastech jsou ideální pro puttery (díky gripu) nebo jako disky pro začátečníky (často díky příznivé ceně).

 

ODOLNÉ PLASTY nabízí zpravidla nejlepší poměr cena/výkon. Vynikají výraznými až svítivými barvami, často jsou poloprůhledné a vydrží opravdu hodně. Disky z těchto hmot jsou nejvíce stabilní a jen tak je nezničíte.

 

PRÉMIOVÉ PLASTY zpravidla nabízí něco extra. Jsou často pružnější (gumovější), takže mají nejlepší grip a zároveň jsou maximálně odolné. Často vynikají také speciálními designy nebo barevnými celopotisky (tzv. DYE).

 

MĚKČENÉ PLASTY se hodí zejména do zimy, kdy normální disky často hodně ztuhnou. Měkké disky si však zachovají svoji pružnost a tedy i dobrý grip a přilnavost k řetězům koše. Obvykle vycházejí z odolných hmot jednotlivých výrobců.

 

ODLEHČENÉ PLASTY v sobě mají přmíchané malinké vzduchové bublinky, které umožňují vyrábět disky už od 130 gramů. Zpravidla vychází z odolných plastů daného výrobce a jsou vhodné například pro ženy a děti (viz výše).

 

Více o plastech v discgolfu a podrobné popisy hmot jednotlivých výrobců si můžete přečíst v samostatném článku >>


Hurá vybírat!


Nyní, když už se v discgolfových discích orientujete trochu lépe, můžete se vrhnout do výběru svého prvního disku. Abychom vám nákup usnadnili, vybrali jsme pro vás:

 

>> Disky pro začátečníky

>> Disky pro děti

>> Disky pro ženy

 

A pokud již svůj první disk vlastníte a chcete svůj arzenál postupně rozšiřovat, přečtěte si článek Jakými disky naplnit bag >>