S jakými disky začít

Jaké disky si pořídit, pokud jsem začátečník?


Pokud jste začátečník a chcete si pořídit svůj první disk/y, tento článek je dělaný přesně pro vás. Ještě předtím však doporučujeme přečíst si, jaké jsou v discích rozdíly. Je totiž dobré vědět, jaké jsou základní typy disků a jaké faktory ovlivňují letovou dráhu talířů. Nyní se však již pojďme podívat, jaké konkrétní disky jsou vhodné pro začátečníky a čeho se při výběru disku vyvarovat.

Začneme tou nejchybnější myšlenkou, která proběhla hlavou asi každého začínající discgolfisty a to, že diskem s větší rychlostí dohodíme dál. Toto platí pouze pro zkušené hráče, kteří mají správnou techniku hodu a dokáží hodit i pomalejším diskem alespoň kolem 80 metrů. Pro začátečníky je to přesně naopak. To, že má disk velkou rychlost (například čísla 13,5,-1,2; pokud jste si přečetli článek odkazovaný výše, už víte, co znamenají) znamená, že tak poletí jen pokud jej vypustíte s dostatečnou vstupní silou, se správným náklonem atd. U začínajících hráčů naopak většinou vidíme, že se takový disk začne rychle stáčet doleva (pro pravoruký backhand) a moc daleko se nedonese. Ve hře totiž daleko více oceníte to, že jste na dobrém místě s výhledem na koš, než o deset metrů dál, ale v keři nebo mezi stromy, odkud se špatně přihazuje.

 

Základní rada: Soustřeďte se na přesnost a techniku hodu, nikoli na dálku!

 

S rostoucími zkušenostmi se vaše hody budou postupně prodlužovat. Různé techniky hodů se můžete přiučit v našem článku >>

Z výše popsaných důvodů většina profesionálů a lektorů discgolfu doporučuje začátečníkům jen puttery a neutrální midrange disky. Tyto disky vás naučí správnou techniku hodu, jsou přesnější, lépe se ovládají a déle se nesou ve vzduchu. Vhodné disky jsou například:

>> Discraft Buzzz

>> Innova Mako3

>> Latitude 64° Fuse

>> Puttery vhodné pro začátečníky

>> Midrange disky vhodné pro začátečníky

  

Naopak rychlé drivery nutí začátečníky vyhazovat disky v anhyzeru (opačný úhel), aby vůbec někam doletěly a výsledkem je často nesprávná technika a někdy až neschopnost házet midrange disky a puttery rovně a přesně. Časem potom poznáte, že vám tyto hody chybí a přeučování na správnou techniku vás bude stát hodně času a úsilí.

Pokud vám přijde, že už umíte midrange disk hodit dobře a daleko (ideálně kolem 70 metrů rovně) nebo prostě chcete driver zkusit, jen do toho. Chce to ale začít postupně a vybírat pomalejší rovné drivery s rychlostí 6 - 9 . Vhodné disky jsou například:

>> Innova Leopard

>> Discmania FD

>> Discraft Stalker

>> Prodigy F3

>> Další fairway drivery vhodné pro začátečníky

 

TIP: Pokud si chcete driver vyzkoušet již od začátku, pořiďte si sadu discgolfových disků, která obsahuje začátečnické disky a potěší příjemnou cenovkou.

 

Nakonec snad jen dodáme, že jde hlavně o to si DiscGolf pořádně užít. Naše rady rozhodně nejsou tesané do kamene, takže pokud vám výše zmiňované disky nesedí, vyzkoušejte jiné a hrajte tak, jak vás to bude bavit :)

Ať to lítá!

 

Máte již pár disků a chcete začít zkoušet další? Přečtěte si náš článek Jakými disky postupně plnit bag >>