HRÁT ČI NEHRÁT?

Toť otázka, kterou si určitě v dnešní době klade nejeden discgolfista. Odpověď není jednoduchá ani jednoznačná. Sepsali jsme pro vás článek, který vám možná v rozhodování pomůže. Nebo taky ne :) Na blogu UDiscu právě vyšel článek

 

Mnoho z vás si v posledních dnech jistě klade otázku, jestli je bezpečné nebo morálně etické jít si zahrát kolečko discgolfu. Na blogu UDiscu právě vyšel článek, který se touto otázkou zabývá a pro ty, kteří nejsou tak silní v anglickém jazyce se vám ho pokusíme v krátkosti interpretovat a přihodit pár vlastních myšlenek a doporučení, která jsou specifická pro naše prostředí, respektive pro konkrétní omezení, která v současnosti platí v ČR.

Asi nikomu nemusíme opakovat, že veškeré sportovní turnaje, nejen discgolfové, jsou v současnosti zakázány na dobu neurčitou. To platí jak pro ČR, tak i pro řadu dalších zemí. I světová asociace PDGA se do odvolání rozhodla nezaštiťovat žádné turnaje na celém světě. Důvody jsou logické.

Většina z nás však má teď více volného času a obzvlášť ti, kteří mají DG hřiště v blízkosti, určitě řeší dilema, jestli vyrazit na kolečko nebo ne. A začínající jaro nutí k přemýšlení o to víc.

Kluci z UDiscu podrobně prostudovali doporučení Světové zdravotnické organizace a zeptali se také zkušeného profesora mikrobiologie. Vzhledem ke složitosti a závažnosti situace však nelze přijít s žádným jednoznačným doporučením, jestli discgolf hrát nebo ne.

Vzhledem k tomu, že discgolf je venkovní a nekontaktní sport a vycházky do přírody vyloženě zakázané nejsou (naopak jsou důležité pro lidské zdraví), hra discgolfu by za určitých okolností měla být taktéž v pořádku. ALE je přitom potřeba používat zdravý rozum a důrazně doporučujeme řídit se následujícími pravidly:

  1. 1. Vyrážejte jen na hřiště, která jsou v přírodě, nejsou tolik frekventovaná a kde se budete moci zaručeně vyhnout blízkému kontaktu s ostatními lidmi (např. Běchovice, Králíky...)
  2. 2. Po cestě na hřiště noste roušku (nebo si jinak zakryjte nos a ústa) a vyhněte se kontaktu s dalšími lidmi. Pokud se na hřiště nedostanete jinak než prostředkem hromadné dopravy, raději hru oželte.
  3. 3. Hrajte sólo nebo s osobami nejbližšími, se nimiž sdílíte domácnost (zkrátka prskáte na sebe tak jako tak :))

 

Pokud se i přesto rozhodnete hrát s ostatními lidmi (typicky s kamarády):

  • - hrajte v minimálních skupinkách (tři už jsou skoro moc)
  • - noste roušky
  • - snažte se držet si neustálý odstup
  • - neplácejte si ani jinak nepodávejte ruce
  • - dotýkejte se pouze vlastních disků
  • - ideálně hrajte v rukavicích (Friction Gloves teď získávají další funkci)
  • - neuškodí preventivně si před i po hře umýt a vydezinfikovat disky

 

Podtrženo, sečteno, chovejte se prosím maximálně zodpovědně k sobě i svému okolí. Ano, spousty z nás si teď asi discgolf nějakou dobu pořádně nezahraje, ale čím striktnější a zodpovědnější budeme všichni v dodržování nastavených pravidel, tím dříve snad budeme opět moci vyrazit ven, potkat se s kamarády a společně zase zvesela házet bomby a drancovat řetězy :)

 

Do následujících dnů a týdnů všem přejeme hlavně pevné zdraví a pozitivní myšlení.

 

Ultimo tým

 

PS. V příštím článku se vám pokusíme poradit, jak z discgolfu nevypadnout, i když v těchto dnech nemáte možnost dostat se na hřiště nebo to nechcete riskovat.