Materiály v DiscGolfu a jejich vlastnosti

Naprostá většina discgolfových disků je dostupná v několika typech plastů s odlišnými vlastnostmi. V tomto článku najdete přehled materiálů, které jednotliví výrobci pro své disky používají. Každý výrobce zpravidla používá tři základní typy materiálů, které se liší zejména svojí odolností. Někteří výrobci pak nabízejí také materiály se speciálními vlastnostmi - např. odlehčené, měkčené, plovoucí atd.

  • ZÁKLADNÍ PLASTY bývají nejlevnější a také se nejrychleji opotřebují (obouchají), což způsobuje ztrátu původních letových vlastností. Na druhou stranu mají zpravidla výborný grip - dobře se v ruce drží a nekloužou.

  • ODOLNÉ PLASTY zpravidla nabízí nejlepší poměr cena/výkon. Opotřebujete je mnohem obtížněji než základní plasty, tudíž vám budou déle létat tak, jak výrobce zamýšlel. Bývají vyrobeny z hladšího materiálu, čemuž budete muset lehce přizpůsobit úchop disku.

  • PRÉMOVÉ PLASTY jsou logicky vyrobeny z nejodolnějších materiálů, které zároveň poskytují i výborný grip. Často jsou odlišené také po designové stránce. Za tyto disky si sice připlatíte, ale pokud je nezničíte nějakým neobvyklým způsobem či neztratíte, budou opravdu dlouho létat tak, jak mají.

  • ODLEHČENÉ PLASTY vycházejí zpravidla z odolných materiálů jednotlivých výrobců. Odlehčení je obvykle vyřešeno přidáním mikroskopických vzduchových bublinek. Lehké disky jsou ideální pro začátečníky, ženy, děti a obecně méně silové hráče, kteří jsou s nimi obvykle schopni dohodit dále než s těžšími disky. Oceníte je také při hodech do kopce. Vyrábí se v váze od cca 140 gramů a ty nejlehčí z nich plavou na vodě, což je celkem užitečná vlastnost.

  • MĚKČENÉ PLASTY se skvěle hodí pro hru při nízkých teplotách. V zimě totiž měkké disky totálně neztvrdnou a zůstanou pružné, což se hodí zejména při puttování. Řada hráčů je jistě ocení také jejich skvělý grip.

 

Dále pak existuje řada dalších speciálních materiálů, kterými však samotnou hru příliš neovlivníte. Jedná se např. plasty s příměsí fosforu, které ve tmě září (např. Glow od Kastaplastu či Moonshine od L64). Někteří výrobci mají také disky vyrobené ze dvou různých materiálů (tělo a rim). Pár takových kousků najdete u Innovy, MVP takto dělá všechny své disky (říká tomu GYRO) a Latitude64° nedávno představil novou Overmold řadu (kombinace Opto a Gold plastu).

Na našem e-shopu najdete disky rozdělené dle odolnosti materiálu, aby se vám snadněji nakupovalo, když už víte, jak odolný disk právě potřebujete.

 

Přehled jednotlivých hmot

Zde je přehled všech plastů od jednotlivých výrobců, které máme v nabídce našeho e-shopu. Níže pak najdete podrobnější popisy jednotlivých hmot.

(Kliknutím na výrobce v tabulce se posunete na podrobný popis jeho plastů.)

Výrobce

Řada

Materiál

Latitude 64°

Retro line

Základní plast

Zero line

Základní plast

Opto line

Odolný plast

Gold line

Prémiový plast

Reprocessed

Prémiový plast

Frost line

Odolný plast - do zimy

Opto Air

Odolný plast - odlehčený

Westside Discs

BT

Základní plast

VIP

Odolný plast

Tournament

Prémiový plast

VIP Air

Odolný plast - odlehčený

Kastaplast

K3

Základní plast

K2

Odolný plast

K1

Odolný plast

Prodigy

200

Základní plast

300

Základní plast

350 Light

Základní plast - odlehčený

350G

Základní plast

400

Odolný plast

400 AIR

Odolný plast - odlehčený

400G

Odolný plast

400G Light

Odolný plast - odlehčený

750

Prémiový plast

Discraft

Pro D

Základní plast

Elite X

Základní plast

Jawbreaker

Odolný plast

Elite Z

Odolný plast

Z FLX

Odolný plast - do zimy

Z-lite

Odolný plast - odlehčený

ESP

Prémiový plast

ESP FLX

Prémiový plast - do zimy

Innova

DX

Základní plast

Pro

Základní plast

XT

Odolný plast

Champion

Odolný plast

Blizzard

Odolný plast - odlehčený

Star

Prémiový plast

G Star

Prémiový plast

Discmania

D-line

Základní plast

P-line

Základní plast

C-line

Odolný plast

Blizzard C-line

Odolný plast - odlehčený

S-line

Prémiový plast

MVP / Axiom

Electron

Základní plast

Proton

Odolný plast

Neutron

Odolný plast

Plasma

Prémiový plast

Fission

Prémiový plast

 

Latitude 64°

RETRO LINE je nejdostupnější plast od Latitude64°. Tento materiál byl vyvinut na přání hráčů jako nostalgický návrat do minulosti. Vychází z hmoty Zero line, ze které si bere spolehlivý úchop (grip). Disky z tohoto materiálu padnou do ruky jako ulité a jen tak vám z ní nevyklouznou, a to ani za mokra. Nevýhodou materiálu je slabší výdrž - disky se rychleji obouchají, což mění jejich letové vlastnosti.

 

ZERO LINE je základní hmota používaná pro puttery a approach disky. Její hlavní předností je skvělý grip. Disky se perfektně drží a nevyklouznou z ruky. Na druhou stranu se snadněji obouchají, což zapříčiní změnu letových vlastností. Podle tvrdosti se hmota dále člení na Hard (nejtvrdší), Medium (středně tvrdá), Soft (měkká) a Megasoft (superměkká – tyto disky skvěle drží v řetězech a po dopadu jen minimálně skipují; ideální také do zimy).

OPTO LINE je velmi oblíbený a super odolný plast od Latitude64°. Vyrábí se v různých variantách průsvitných barev. Materiál byl vyvíjen pro ty nejtěžší nárazy a ve srovnání s ostatními plasty obstojí skvěle i v extrémních podmínkách. Disky v tomto plastu si dozajista oblíbíte!

GOLD LINE je prémiový plast, který obsahuje příměs jiného polymeru než je použit u Opto line, díky čemuž nabízí lepší grip a neztrácí nic na své odolnosti. Disky z tohoto plastu vám vydrží roky.

REPROCESSED disky jsou vyrobené ze směsi materiálů Opto a Gold - z disků, které neprošly kontrolou kvality. Přednostmi tohoto ekologického materiálu jsou skvělá odolnost, výborný grip a pěkné designy.

OPTO AIR – odlehčená verze Opto line. Disky v této hmotě jsou stejně odolné, se stejně příjemným gripem, ale lehké jako vzduch! Disky z AIR hmoty najdou uplatnění především v rukách mladších a začínajících hráčů, protože k dlouhému letu nevyžadují tak velkou sílu hodu.

FROST LINE od Latitude64° je materiál vyvinutý speciálně pro teplotní výkyvy a pro hráče, co mají raději měkčí disky. V zimě zůstává tento plast stejně pružný (netvrdne) a v létě si naopak udrží svou tvrdost a tolik neměkne.

 

Westside Discs

BT je základní plast používaný pro disky na střední vzdálenost a dohazování. Hmota se skvěle drží a neklouže – i když je mokrá, má mnohem lepší protiskluzové vlastnosti, než ostatní plasty. Stejně jako ZERO line od Latitude64° je BT dělen na podkategorie dle tvrdosti: Hard (tvrdá hmota, ideální do horkého počasí), Medium (středně tvrdá hmota, univerzál), Soft (měkká hmota, ideální do zimy).

VIP je super-odolný průhledný plast vyráběný z celé škály barev polární záře. Materiál s odolností severských nájezdníků snese i ty nejtěžší nálože od stromů a dalších překážek, takže disky z něj vyrobené si zachovají letové vlastnosti opravdu dlouho! Prakticky identický materiál jako Opto Line od Latitude64°.

VIP AIR je dlehčená VIP hmota se stejně dobrou odolností a jistým gripem. Disky z VIP Air hmoty jsou navrženy zejména pro začátečníky a rekreační hráče. Tento plast je napuštěn drobnými bublinkami, které pomáhají diskům zůstat déle ve vzduchu. Do hodů tak není třeba vkládat tolik síly pro dosažení solidních vzdáleností. Lehčí disk však znamená menší stabilitu ve větru, tak na to pamatujte

TOURNAMENT PLASTIC od Westside Discs je materiál velmi podobný hmotě VIP. Největší rozdíl je v obsahu technických polymerů, které dělají hmotu neprůhlednou. Výrobce udává, že má trošku lepší grip oproti VIP hmotě a celkově ji přirovnává ke GOLD LINE od Latitude64°. Tato hmota je použita také pro řadu DecoDye s designovými celopotisky.

 

Kastaplast

K3 je základní materiál od Kastaplastu. Jeho největší výhodou je perfektní grip za každých podmínek. V porovnání s ostatními plasty od Kasty, je K3 měkčí a disky z něj vyrobené jsou méně odolné vůči obouchání. I tak je výdrž tohoto plastu více než solidní.

K2 je velice podobný materiál jako nejvyšší řada K1. To znamená, že je stejně odolný, ale zároveň nabízí větší pružnost a ještě lepší grip! Při nižších teplotách netvrdne, a disky tak mají stejné letové vlastnosti i v zimě.

K1 je nejodolnější materiál od Kastaplastu. Jedná se o ideální kombinaci pevnosti a pružnosti, což zajišťuje dlouhou výdrž disku bez změny letových vlastností a výborný grip.

 

Prodigy Discs

200 je univerzální základní hmota od Prodigy. Díky nižší ceně je vhodná pro začínající hráče, ale ocení ji i pokročilí hráči a profíci. Plast je srovnatelný s řadou 300, avšak má o něco horší (stále však výborný) grip a nižší odolnost. Diskům v této hmotě se budou s postupným opotřebením měnit letové vlastnosti.

300 je taktéž základní hmota. Jedná se o speciální směs plastů, která je dostatečně odolná, aby ustála řadu tvrdých nárazů - časem se však opotřebuje, což zapříčiní změnu letových vlastností disku. Výhodou je perfektní grip - disk vám z ruky jen tak nevyklouzne. Používá se zejména pro puttery a midrange disky.

350 je unikátní směsí plastů a disky vyrobené z této hmoty skvěle plachtí. Oproti řadě 300 je hmota o něco měkčí a má stejně skvělý grip, a to i za mokra. Stále se však jedná o základní plast, který se oproti vyšším řadám rychleji obouchá, a diskům se tak změní letové vlastnosti.

350 Light je odlehčená verze základního plastu 350. Díky snížené gramáži jsou disky z této hmoty vhodné i pro mladší a méně silové hráče - tedy ideální pro začátečníky a děti. Pokud se jich ovšem chopí někdo, kdo v pohodě hází s „klasickou“ verzí, pozná, že jsou disky méně stabilní – více se v letu přetáčejí na druhou stranu, a díky tomu jsou vhodné pro hody do kopců, anhyzery či rollery.

350G je lehce tvrdší variací základního plastu 350. Taktéž nabízí skvělý grip, a to i za mokra. Stále se však jedná o základní plast, který se oproti vyšším řadám rychleji obouchá, a diskům se tak změní letové vlastnosti.

400 je velmi odolný plast od Prodigy. Unikátní směs materiálů zaručuje, že disky mají výborný grip. V kombinaci s průhlednými barvami navíc vypadají disky z řady 400 opravdu dobře.

400 AIR je podle výrobce jednou z nejzajímavějších hmot na discgolfové scéně. Materiál vychází z řady 400 a nabízí výbornou odolnost, jistý grip a krásné barvy a designy. Disky v této hmotě jsou dostupné od 148 do 162 gramů - ideální pro hráče, kteří hledají lehčí, vysoce kvalitní talíře.

400G je hmota, která oproti klasické “čtyřstovce” obsahuje speciální příměs pryskyřice, která diskům dodává ještě větší odolnost. Pocit z plastu je také trošku jiný, ale kvality řady 400, jako je např. skvělý grip, zůstávají zachovány.

400G Light je odlehčenou verzí odolného plastu 400G. Díky snížené gramáži jsou disky z této hmoty vhodné i pro mladší a méně silové hráče - tedy ideální pro začátečníky a děti. Pokud se jich ovšem chopí někdo, kdo v pohodě hází s „klasickou“ verzí, pozná, že jsou disky méně stabilní – více se v letu přetáčejí na druhou stranu, a díky tomu jsou vhodné pro hody do kopců, anhyzery či rollery.

750 je prémiový plast od Prodigy. Struktura hmoty je podobná jako u řady 400, což zaručuje perfektní grip. Odolnost materiálu je ultimátní. Disky v plastu 750 vydrží opravdu dlouho bez změny letových vlastností.

 

Discraft

PRO-D má vynikající přilnavost a skvělý grip. Je vhodný pro začátečníky, ale používají ho i profíci. Jedná se o základní materiál, který se rychleji opotřebuje. Cenovka však potěší.

ELITE-X má dobrou odolnost materiálu a výbornou přilnavost i za mokra.

JAWBREAKER je hmota vyvinutá speciálně pro puttery. Má výborný grip, střední tvrdost a je velmi odolná. Navíc každý disk má originální vzhled...a stále příjemnou cenovku.

ELITE-Z je nejoblíbenější plast od Discraftu. Má nejvyšší odolnost materiálu, zářivé průsvitné barvy a 2-3x delší životnost než základní materiály.

ELITE-Z FLX vychází z Elite-Z, má tedy vysokou odolnost a zářivé průsvitné barvy. Je však měkký a ohebný, takže se skvěle hodí do chladného počasí.

Z-LITE je odlehčenou verzí materiálu Elite-Z. Zachovává si vysokou odolnost a přitom dává šanci ženám a dětem dosahovat úctyhodných vzdáleností.

ESP je vylepšený polymerní plast, který má vyšší odolnost než Elite-X a zároveň je přilnavější než Elite-Z.

ESP FLX je změkčená verze ESP. Je tedy velice odolná, skvěle drží v ruce a je příjemná i za chladného počasí.

 

Innova

DX je základní hmotou od Innovy. Vyrábí se v ní nejširší nabídka modelů. Má skvělý grip a proto ji oceníte především u putterů. S postupným opotřebením se budou měnit letové vlastnosti disku.

PRO je o něco odolnější variantou DX hmoty se stejně skvělým gripem a příznivou cenovkou. Vyrábí se v několika variacích. Driver Pro poskytne lepší glide než ostatní materiály. R-Pro je změkčená hmota skvělá do zimy nebo deště. KC Pro, McPro a JK pro jsou pak hmoty na míru vyrobené šampionům ze stáje Innovy (Ken Climo, Paul McBeth a Juliana Korver).

CHAMPION je nejodolnějším plastem, který Innova vyvinula. Disky z tohoto materiálu vynikají vyšší stabilitou, než mají jejich protějšky v ostatních hmotách, a uchovávají si jí po velmi dlouhou dobu. Hmota Champion je průhledná a dostupná v mnoha zářivých barevných odstínech.

BLIZZARD CHAMPION vznikl zakomponováním miniaturních vzduchových bublinek do hmoty Champion. To umožnilo výrobu nejrychlejších disků v lehkých vahách, se kterými snáze dosáhnete velkých vzdáleností s minimálním úsilím. To ocení hlavně ženy a začátečníci. Do hmotnosti 140g plave na vodě.

STAR byl v Innově vytvořen spojením hvězdných kvalit jiných materiálů - odolnosti Championu a skvělým gripem PRO plastu. Své původní letové vlastnosti si disky z něj vyrobené uchovají po opravdu dlouhou dobu.

GSTAR je pružnější, měkčí, ale stejně trvanlivý jako Star plast. Podle Innovy se honosí nejlepším gripem, který kdy vyvinula. Díky své flexibilitě se GStarové disky hodí spíše do chladného počasí. O jedné vlastnosti se ale výrobce nezmiňuje: GStar mírně snižuje stabilitu disků, což pomůže méně silovým hráčům.

XT je materiál, který byl původně vyvinut pro Overmold disky Atlas a Nova. Osvědčil se však natolik, že se rozšířil i na některé další modely. V ruce drží jako žádný jiný a odolností se blíží prémiovým hmotám.

 

Discmania

D-LINE je základní plast, podobný jako DX od Innovy. Jedná se o univerzální a nejlevnější hmotu, ve které se vyrábí nejširší nabídka disků. Má skvělý grip a proto je oblíbený především u putterů. S postupným opotřebením se budou měnit letové vlastnosti disku.

P-LINE je zlatá střední cesta. Disky vydrží mnohem déle než D-line, jsou o něco více nestabilní než S-line a C-line, ale grip mají, podle některých hráčů vůbec nejlepší. Pro modely P1P2 je použita tvrdší směs, která reflektuje požadavky profesionálních hráčů na putter spolehlivý za všech podmínek.

C-LINE je nejodolnější hmota Discmanie. Disky vyrobené z tohoto plastu mají velice dlouhou životnost, jsou průhledné a také o něco stabilnější, než jejich protějšky z jiných hmot. Za zmínku stojí i výborný grip. Přibližně odpovídá hmotě Champion od Innovy.

BLIZZARD C-LINE je bublinkami odlehčený materiál. Disky z něj vyrobené poletí daleko i když hodu nedáte takovou sílu a jsou proto vhodné pro začátečníky, ženy a děti. Čím lehčí disk, tím více mu mohou zatopit silné nárazy.

S-LINE kombinuje nejlepší vlastnosti P-line a C-line, tedy perfektní grip za každého počasí a velice dlouhou životnost. Jedná se o téměř identický materiál se Star od Innovy. Doporučený materiál zejména pro drivery.

 

MVP / Axiom

Technologie GYRO: Na vnější okraj je použita hmota s vyšší hustotou, která dovoluje disku udržet si rychlost a rotaci po delší dobu, což vám dovolí objevovat nové a delší letové trajektorie. Tato technologie je použita u všech hmot od MVP.

ELECTRON je základní, ale přesto velice kvalitní materiál. Disky vyrobené z tohoto plastu mají perfektní grip a jsou navrženy tak, aby se s postupným opotřebením měnily jejich letové vlastnosti - dle výrobce se bude postupně zvyšovat glide disků.

NEUTRON je vysoce odolný typ plastu od MVP. Jedná se o hmotu, která je velice trvanlivá (stejně jako Proton) a disky z ní vyrobené mají světlé pastelové barvy, které snadno najdete v každém terénu.

PROTON je jednou z nejodolnějších hmot na trhu. Disky z tohoto plastu odolají těm nejdrsnějším podmínkám a nárazům, a jejich letové vlastnosti se tudíž mění jen velice pomalu. Nabízen je v mnoha zářivých transparentních barvách.

PLASMA je prémiový materiál a jedná se o další zdokonalení materiálu Neutron. Tento plast je poloměkký, má skvělý grip a hlavně je téměř nezničitelný. Disky z něj vyrobené navíc skvěle vypadají.

FISSION je odlehčená hmota od MVP Disc Sports, která vzniknula přidáním mikrobublinek do materiálu Neutron. To umožňuje vyrábět disky již od hmotnosti 155g. Takto lehké disky jsou vhodné pro méně silové hráče, jako jsou i děti a ženy. Vnější okraj zůstává vyroben ze zhutnělého materiálu, což ještě více posiluje efekt technologie GYRO.