Rok 2017 byl pro Ultimo úspěšnou jízdou plnou nejrůznějších aktivit spojených s létajícím diskem. Rádi bychom vám tímto poděkovali za vaší přízeň a zároveň se s vám podělili o všechny důležité události a činnosti, kterými jsme v uplynulém roce s pokorou přispěli do rychlým tempem rostoucího světa sportů s létajícím diskem.

Asi tou nejzásadnější změnou bylo permanentní rozšíření našeho týmu o Jakuba Koštela. Jakub má bohaté zkušenosti s organizací turnajů (Frisbeer Cup) a něco ví také o online marketingu a tvorbě webů, což se v naší branži docela hodí :). Hlavně je ale letitým hráčem freestyle frisbee (mimo jiné je součástí boardu FPA), nadšeným discgolfistou a vůbec milovníkem všeho s frisbee spojeného, a právě to je tím hlavním požadavkem a předpokladem pro “práci” v Ultimu :)

Právě s pomocí Jakuba jsme na začátku května spustili nový e-shop. Také bylo na čase, původní web běžel v prakticky nezměněné podobě už cca od roku 2011 a zdaleka již nesplňoval požadavky dnešního nakupování na internetu. Nový web nás rozhodně posunul o dost vpřed, usnadnil nám práci, dal nové možnosti prezentace disků i obsahu a vám doufejme zpříjemnil nakupování. Ano, pořád to není dokonalé, proto i v novém roce budeme na webu postupně pracovat, zlepšovat jeho uživatelskou přívětivost a přidávat nový obsah. PS. Máme v plánu konečně umožnit platbu kartou, a to i v kamenné prodejně.

Co se týče sortimentu, snažili jsme se, aby si u nás vybral opravdu každý, od rekreačních “parkových házečů” přes hráče Ultimate frisbee až po zkušené discgolfisty. To by však nebylo možné bez spolupráce s výrobci létajících disků a nejrůznějšími asociacemi. V první řadě jsme hrdí na to, že zastáváme roli oficiálního prodejce České asociace létajícího disku, která u nás zaštiťuje všechny frisbee sporty. Spolupracujeme také s FPA, což je celosvětová asociace hráčů freestyle frisbee, které pomáháme s distribucí disků po Evropě. Těší nás důvěra (ve formě výhradního zastoupení) moravské firmy BagoBago, se kterou jsme vyvinuli unikátní frisbee batohy s integrovanou stoličkou a tento rok to s nimi hodláme pořádně rozjet.

V discgolfu, který je naší hlavní specializací, nás baví zejména velice plodná a pohodová spolupráce s Latitude 64°. Stavil se tu za námi dokonce šef firmy David Berglund a nechal nás trošku nakouknout do jejich zákulisí - máme se na co těšit. Výhradní zastoupení máme pro prodej disků a vybavení od Prodigy. Tahle značka na našem trhu zatím není až tolik rozšířená, ale situace se pomalu zlepšuje. Pomoci by tomu mohl i čerstvě oznámený sponzoring českých mladíků - Elišky Bártkové a Šimona Galii, kteří Prodigy dozajista budou dělat dobré jméno. A nenechte se mýlit, disky od Prodigy sice nejsou zrovna dvakrát sexy, ale létají zatraceně dobře, tak se je nebojte vyzkoušet ;)

Když už jsme u těch kvalitních disků, je potřeba zmínit také značku MVP a Axiom Discs, jejichž disky hází třeba Jerry Brožek, mistr ČR v kategorii Master. Popularita těchto overmold talířů (i díky Jerrymu) v minulém roce rostla raketovým tempem a u nás samozřejmě byly k mání. Letos se disky od těchto výrobců budeme snažit objednávat ještě častěji, abyste si vždy mohli vybrat to, co právě potřebujete. V neposlední řadě jsme se snažili do ČR přivážet i disky menších evropských výrobců. Švédský Kastaplast už má u nás pěknou řádku doslova skalních fanoušků, kteří na tyhle talíře nedají dopustit - dobře vědí proč! A do regálů nám koncem minulého roku přibyly také disky nového finského výrobce Viking Discs.

Nejen prodejem disků a dalšího vybavení jsme byli v minulém roce živi. Důležitým cílem pro nás bylo (a vždycky bude) podporování komunity a šíření povědomí o sportech s létajícím talířem. Podpořili jsme řadu škol a DDMek, a to nejen dodáváním disků za snížené ceny, ale i prezentacemi a workshopy v rámci příměstských táborů, sportovních dní a podobných akcí.

Neštítili jsme se také dobročinnosti, ba naopak, když můžeme, rádi pomůžeme. Například jsme zdarma zapůjčili (z naší nově rozběhnuté půjčovny) koše a disky pro sportovní akci spolku aktivních seniorů AkSen. Také jsme uspořádali výuku discgolfu a malý turnaj pro neslyšící z organizace Czech Deaf Youth.

Ve spolupráci s firmou Sobi jsme také zpestřovali programy letních táborů určených pro děti trpící hemofilií (poruchou srážlivosti krve). Lidé s touto vrozenou nemocí mohou provozovat pouze omezené množství sportovních aktivit, ale právě frisbee a discgolf jsou jedněmi z mála sportů, které jsou pro hemofiliky vyloženě vhodné. Jsme rádi, že jsme mohli naše oblíbené sporty učit děti nejen v Čechách, ale také na Slovensku, v Polsku a v Chorvatsku.

Discgolf jsme prezentovali také na řadě dalších akcích různého charakteru. Za zmínku stojí rozhodně sportovní veletrh a festival Life! v Brně, akce Praha bez aut, nebo oslava desátého výročí ParkHotelu v Benicích, kde jsme před pár lety postavili malé, ale zábavné šestijamkové hřiště.

Tím se dostáváme k discgolfovým hřištím, jejichž stavba je jednou z dalších aktivit, kterými se zabýváme. V loňském roce jsme kvůli řadě jiných činností neměli tolik času vyhledávat příležitosti k jejich stavbě. I přesto se nám podařilo postavit (ve spolupráci s firmou Passerinvest) malé čtyř-jamkové hřišťátko u Michelského lesa (poblíž stanice metra Roztyly) a hlavně plnohodnotnou devítku v Teplicích. Hřiště v parku Na Letné si rychle našlo své příznivce a také skvěle zapadlo do konceptu Severozápadní discgolfové ligy, které se Ultimo stalo hrdým partnerem.

Letošní rok bude na výstavbu hřišť zcela určitě mnohem plodnější. Již teď se slibně vyvíjí několik projektů a my se těšíme, že discgolf tímto způsobem rozšíříme do dalších koutů naší republiky. Pokud byste chtěli postavit hřiště ve vašem okolí, rozhodně se nám neváhejte ozvat. Nebo napřed mrkněte na náš web o výstavbě DG hřišť, kde najdete i užitečnou brožuru ke stažení. Tu můžete poslat třeba lidem, kteří o discgolfu zatím nemají ani páru a seznámit je tak s touto skvělou volnočasovou aktivitou.

Výše jsme zmínili, že je pro nás důležité podporovat stávající komunitu frisbee sportovců. Jedním ze způsobů, jakým jsme se toho v minulém roce snažili dosáhnout, byla organizace turnajů. Rozhodně největší událostí pod naší taktovkou bylo Mistrovství ČR v Kadani, s jehož organizací nám významně pomohl místní klub DGC Ultimo Kadaň a už jen díky krásnému a náročnému hřišti zaznamenal tenhle turnaj úspěch.

Dalším významným a oblíbeným turnajem, který pravidelně pořádáme, byl Aprílový Discgolfový dýchánek, lépe známý jako ADD. Loni byl tenhle turnaj, konající se v krásném parku obklopujícím zámek Kozel, poprvé zařazen do soutěžní kategorie A, což znamenalo účast těch nejlepších hráčů z Čech i Moravy. A proto, že jsme si chtěli tohle hřiště zahrát i v trošku odlehčenější atmosféře, vrátili jsme se na Kozel i na podzim a turnaj otevřeli i pro zahraniční hráče.

Jelikož je naším hlavním působištěm Praha, nemohli jsme opomenout ani turnaje na zdejších hřištích. S pomocí širšího Ultimo týmu (díky, kluci!) a za podpory Prodigy, jsme uspořádali dvě série jednodenních turnajů Pražské Discgolfové Ligy. Ta je zaměřena jak na stávající, tak hlavně na nové hráče discgolfu, kterým umožňuje zasoutěžit si ve vlastní kategorii a vyzkoušet si, jak to vlastně chodí na turnaji. Letos již první série PDGL probíhá a tento rok nás čekají ještě další dvě, takže je na co se těšit. Na jaře navíc nově přidáme také Juniorskou ligu zaměřenou na ty nejmladší discgolfisty.

Největším pražským turnajem byl již 15. ročník tradičního turnaje Czech Open, který s železnou pravidelností pořádáme vždy v říjnu na Ladronce. Loňský turnaj přilákal spoustu tuzemských hráčů, ale i pár zahraničních hostů. Tento rok bychom to rádi měli opačně a ukázali krásy Prahy hlavně “discgolfovým turistům”. Czech Open proto letos nebude součástí české ligy. Zato však rozšíříme layout na plných 18 jamek, což by mělo být dostatečným lákadlem i pro české hráče. A pěkné počasí už máme objednané :)

Když už jsme nakousnuli plány na letošní rok, rozhodně vás musíme pozvat na další velkou frisbee událost, dost možná tu nejvýznamnější, a to v celosvětovém měřítku. V létě totiž pořádáme velký svátek všech příznivců létajícího disku - Trnava Frisbee Games. Na jednom místě se v tomto slovenském historickém městečku odehraje Mistrovství světa ve Freestyle frisbee, otevřené Mistrovství Evropy v Dogfrisbee, velký turnaj v Ultimate frisbee a mezinárodní discgolfový turnaj. Akce proběhne 1. - 5. srpna a pokud ještě nemáte plány na léto, rozhodně zvažte návštěvu Trnavy. Očekáváme účast celkem až sedmi stovek frisbee sportovců a rozhodně to bude stát za to!

Turnaje jsme v loňském roce nejen pořádali, ale také podporovali. Ať už to byl freestylový Frisbeer Cup (jehož další ročník se kvapem blíží), již zmiňovaná Severozápadní discgolfová liga, Ultimo Egra Open v Chebu nebo turnaje v Moravském Krumlově.  

Zároveň podporujeme řadu samotných discgolfových klubů. DGC Albium, DGC Ultimo Kadaň, DGC Moravský Krumlov, Caurus Egra, Dlouhá Loučka, to jsou kluby, kterým rádi pomáháme, ať už formou slev na discgolfové vybavení, cenami do turnajů, losovaček apod. Máte vlastní discgolfový klub a chtěli byste s námi také spolupracovat? Dejte nám vědět a určitě spolu něco vymyslíme.

Tak, a to je snad už všechno :) Gratulujeme, pokud jste dočetli až sem a hlavně vám děkujeme za to, že u nás nakupujete, účastníte se našich turnajů, sledujete nás na facebooku apod. Pomáháte tím nám, ale především rozvoji discgolfu i dalších frisbee sportů v ČR a tím pádem vlastně i sami sobě :).

Ještě jednou velké díky a těšíme se na další společný rok s diskem v ruce. Tak ať to lítá!